Čistenie kobercov - Hĺbkové tepovanie v MartineObčas máme vo firme dni, kedy sa telefóny idú skoro zblázniť a objednávky nám pršia jedna za druhou, takže na seba hľadíme s otázkou, kto a kedy, kam a ako. Niekedy je ale tak pol na pol, pričom druhú polovicu netvoria objednávky, skôr ide o linku dôvery. Sorry, že to hovorím takto, ale pár ráz na mňa taký deň vyšiel.

Myslím si, že je vcelku rozumné, ak sa zákazník o čistení kobercov informuje na viacerých miestach. Niekedy mu možno príslušná web stránka, ani rady od známych alebo odpočuté veci nestačia, takže hľadať odpovede pri zdroji nemusí byť vôbec na škodu. Koniec-koncov, sme profesionáli, denne robíme svoju robotu a info pre klienta k nej predsa patrí.

Naša upratovacia spoločnosť A SERVIS LIPKA, s.r.o., čistenie kobercov Martin zákazníka vždy mala a má v stálej úcte. Spokojnosť, dôvera a obojstranne priateľský vzťah tvoria základný kameň výhodnej spolupráce. A nehrá pritom rolu, či ide o klienta s garsónkou, kde sme čistili menší, starší koberec alebo top rodinnú vilu na kopci, ktorá ponúka dve kúpeľne, dve spálne a halu namiesto predsiene.
Čistenie kobercov - Hĺbkové tepovanie v Martine

 

Súčasťou takto budovaného vzťahu…

Súčasťou takto budovaného vzťahu medzi firmou a klientom by malo byť aj niečo ako poradenská služba. Mala by budúcim zákazníkom umožniť slobodné uplatnenie svojej voľby, svojich preferencií aj svojich želaní. Zdalo by sa, že čistenie kobercov sem akosi nepatrí, ale aj v tomto prípade zdanie klame. Tým, skôr, že klient nie je odborníkom, ktorý o spôsoboch čistenia kobercov musí vedieť všetko podstatné.

Hádam medzi tie najdôležité poznatky, ktoré by zákazník každej upratovacej firmy mal poznať a vedieť, patrí znalosť spôsobu či metódy, akou sa jeho koberec bude čistiť. Nie je vôbec žiadnym tajomstvom. Že trh dnes oplýva rôznymi alternatívami a prístupmi k samotnému procesu ošetrenia kobreca. Takže v tomto smere je z čoho vyberať.

Klient má možnosť zvoliť si lacnejšie, drahšie, účinnejšie ale aj tie menej účinné systémy čistenia. Takže záleží iba od jeho rozhodnutia, čomu dá prednosť. Natíska sa však iná, podľa nášho názoru, podstatná otázka. Má náš budúci zákazník dostatok relevantných informácií, aby sa vedel správne a výhodne rozhodnúť?

 

Firma A SERVIS LIPKA…

Čistenie kobercov - Hĺbkové tepovanie v MartineFirma A SERVIS LIPKA už dlhé roky patrí k lídrom na trhu upratovacích služieb. Medzi najčastejšie otázky, ktorá nám bývajú v oblasti čistenia a údržby kobercov kladené. Patrí informácia o tom, čo znamená technické spojenie troch slov – hĺbkové strojové čistenie.

Uvedený spôsob čistenia realizuje na trhu takmer výlučne naša firma. A táto moderná, veľmi účinná a vyhľadávaná metóda sa osvedčuje medzi zákazníkmi čoraz viac. O čo teda ide? Základ tohoto spôsobu čistenia by sa dal zhrnúť do troch jednoduchých bodov – výkonné, spoľahlivé a šetrné stroje, unikátny chemický čistiaci roztok a precízne pracujúci, dokonale odborne vyškolený personál.
Podstata hĺbkového strojového čistenia spočíva v tom, že v prvej fáze musíme do koberca dostať roztok špičkovej chemickej látky od firmy Bosch RTS, ktorý v koberci naštartuje samotný proces čistenia. Nenahraditeľným a vysoko efektívnym pomocníkom sa v tomto momente stáva kotúčový stroj so silnými, ale šetrne pracujúcimi rotačnými kefami.

 

 

Jedinečná chemická látka…

Jedinečná chemická látka preniká až do hĺbkových štruktúr čisteného koberca (tu sa dá hľadať aj názov našej metódy, teda hĺbkové strojové čistenie), pričom spoľahlivo a účinne uvoľňuje všetky druhy nečistôt, zájdenú špinu, ale tiež roztoče, agresívne alergény a iné mikroorganizmi. Vďaka hustej a bohatej pene sa všetky nežiaduce látky z hĺbky koberca dostávajú na povrch, kde ich v ďalšom kroku pohodlne odstránime.

Veľmi dôležitou skutočnosťou je tiež fakt, že počas tohoto čistenia dokážeme koberec nielen nadlho zbaviť špiny a cudzorodých prvkov, ale doscisteni-calounenieahujeme momoriadne vysoký stupeň dezinfekcie celého koberca, čo je bonus, aký iné systémy a metódy čistenia zaručiť nedokážu.

Po ukončení tejto základnej fázy nastupuje druhá, ktorou je vysávanie koberca. Nejde však o klasický vysávač, dobre známy z našich domov a nejde ani o bežné vysávanie. Rozdiel tvorí použitá technika. Vysávače spoločnosti A SERVIS LIPKA sú špeciálne, nesmierne výkonné, trojmotorové stroje, ktorá majú v zásade dve úlohy.

 

V prvom rade…

V prvom rade zbavia povrch čisteného koberec nahromadenej peny, plnej nečistôt, starej špiny, a taktiež alergénov, roztočov a iných nežiadúcich látok. Ide o zásadný krok, ktorý považujeme za kľúčový. Vysávač však popri nečistotách, zbaví koberec aj zbytkovej vlhkosti, takže na konci našej práce, býva jeho plocha takmer suchá a dá sa s krátkym oddychom bez problémov užívať a zaťažovať.

Na samom konci našej snahy potom odovzdávame zákazníkovi krásne čistý, svieži a suchý koberec, ktorý je navyše vydezinfikovaný, takže aj v tomto smere ponúkame klientovi výnimočnú kvalitu a jedinečné služby.
cistenie-calounenie
V úvode sme už spomínali, že dnešný trh zákaznikovi ponúka mnoho alternatív a spôsobov, ktoré vedú k čistým kobercom. Tú najtradičnejšiu a ešte stále vyhľadávanú, tvorí extrakčná metóda, známa aj pod tradičným pojmom – tepovanie. Napokon, slovo tepovanie je v istom zmysle synonymom pre samotný proces čistenia kobercov.
Základnými zložkami tejto metódy sú viacúčelový stroj, tzv. tepovač, vhodná chemická čistiaca látka, teplá voda a vysávač vytepovanej plochy. Princíp práce je tradičný. Tepovačom sa do koberca „vmasíruje“ roztok teplej vody a chémie, čo uvoľní prítomné nečistoty a naštartuje proces čistenia. Po technologicky vymedzenej dobe účinkovania roztoku, obsluha tepovací stroj prepne do režimu vysávania a plochu systematicky vysaje.

 

Je pravdou,…

 

že extrakčné čistenie je z pohľadu finančných nákladov o niečo lacnejšie ako hĺbkové strojové čistenie. Zároveň však tento prístup prináša zákazníkovi niekoľko vážnych otáznikov a sporných bodov, ktoré stavajú jeho finančnú výhodnosť do celkom nového svetla.
Predovšetkým treba jasne povedať, že extrakčné čistenie nedokáže – z podstaty používanej technológie – preniknúť až do hĺbky koberca. To znamená, že proces čistenia sa týka najmä hornej vrstvy textílie. Logicky tak stará a zájdená špina odstránená nie je, čo platí aj o mikroorganizmoch a celkovej dezinfekcii koberca.

ČISTENIE, PRANIE-KOBERCOV
Tento systém navyše koberce númerne zaťažuje vlhkosťou a vodou. Po skončení čistiacich prác, býva preto potrebné nechať povrch dlhšie schnúť, často tri až deväť hodín. Záleží to od konrétnych podmienok v danom priestore.

Tepovanie má ešte jeden vážny nedostatok, ktorý spočíva v už popisovanom, nedostatočnom odstránení starých nečistôt. Voda a chémia síce špinu v štruktúre uvoľnia, ale následné kroky ju celkom nezlikvidujú, takže po vysušení často vystúpi na povrch v podobe veľkých fľakov a škvŕn, ktoré znehodnotia prácu aj s tým spojené náklady.

 

Keďže som vždy vyznával názor,…

 

že jeden jasný príklad býva často viac ako šedivá teória, uvediem niektoré detaily objednávky, ktorú upratovacia firma A SERVIS LIPKA realizovala len pred dvoma týždňami a ktorej som sa mohol osobne zúčastniť.   

Volala nám vtedy jedna milá, staršia pani z Bratislavy – Starého Mesta, že by súrne potrebovala pomoc s čistením koberca. Spýtal som sa jej, či nám prezradí o čo ide, aby sme sa mohli náležite pripraviť a adekvátne jej pomôcť. Pani sa po krátkom váhaní rozhovorila. Ako sa ukázalo jej koberec má jeden menší problém ako-tak vyriešený, ale ďalšej, oveľa väčšej starosti sa už zbaviť nedokáže.
ČISTENIE, PRANIE-KOBERCOV
Po kratšom vyjasnení východísk sme si napokon dohodli deň, čas aj ostatné podmienky a dva dni zazvonili pri jej vchodových dverách. Koberec, ktorý pani chcela vyčistiť bol na prvý pohľad trochu šedivý, akosi málo udržiavaný, ale vzory, farby, a najmä jeho jedinečná orientálna charizma sa nedali prehliadnuť.

Klientka začala s popisom jej problému. Má dva menšie psy, bez ktorých si údajne nevie predstaviť žiadny svoj deň, ba ani ďalší život. Psíky s ňou chodia všade a vďaka nim sa udržuje v akej-takej duševnej i telesnej kondícii, keďže je už roky vdova a deti sa môžu ukázať pár ráz do mesiaca.  

 

 

Pred pár týzdňami…

Pred pár týzdňami si vyšla so psami do blízkeho lesíka na obľúbenú prechádzku. V lese ich vždy pustí navoľno, nech sa dosýta vybehajú a potešia. Boli vonku asi dve hodiny, ale keďže pred pár dňami pršalo, bolo jej jasné, že pred behaním po byte, bude musieť najprv oboch psov dostať do vane a riadne ich vysprchovať.  
Strojové čistenie, tepovanie kobercov Martin
Nebolo to nič nezvyčajné, všetci traja sú na takýto postup dávno zvyknutí. Sotva otvorila dvere bytu, vyšla von suseda, vraj má pre ňu poštu, keďže nebola doma, tak jej ju chce odovzdať. A presne táto chvíľa stačila, aby sa jej obidva psy vyšmykli a vkĺzli dovnútra. Nemala najmenšiu chuť túto situáciu komentovať, vzala si od susedy obálku, zatvorila dvere a oboch psov vyhrešila. Koberec v obývačke ale už spasiť nedokázala.
Najprv dala do poriadku prechádzkou zafúľané psy, a potom obratom zavolala do upratovacej firmy na číslo z dajakého letáka, aby jej ten nesťastný koberec prišli vyčistiť. Sama niečo také totiž už dávno nevládze a stôp po blate, vode a listí, bolo v byte pomerne dosť.

 

 

Oslovená firma…

Oslovená firma po pár dňoch svoj daný sľub vyplnila a keď od pani odchádzala, koberec vyzeral celkom čisto. Keďže pri práci používali spomínanú extrakčnú metódu, poradili jej ešte pár hodín počkať, nech sa všetko poriadne vysuší.

Lenže týmto sa jej problém neskončil. Nielenže na suchom, cennom koberci vyskákali dajaké fľaky a škvrny, ktoré tam predtým vôbec neboli, ale na niekoľkých miestach roztrpčená pani našla akési mastné odtlačky, akoby po motorovom oleji alebo asfalte.

Čistenie a tepovanie kobercovAž vtedy si naplno uvedomila, že pri kúpaní a očiste jedného zo svojich psov videla a mala v prstoch niečo podobné. Takže upratovacia firma z letáka jej koberec skôr kvalitne rozbabrala, ako vyčistila. Zmizli síce nepekné stopy blata, ale zvyšok čistenia bol viac ako tristný.

Aj preto zavolala práve k nám, do A SERVIS LIPKA, lebo jej syn vraj našu prácu dobre pozná a už viac ráz videl našich zamestnancov priamo u seba, vo firme. Podľa jeho slov vládla s odvedenou robotou, prístupom našich školených pracovníkov aj celkovým výsledkom, veľká spokojnosť. Pani ďalej nečakala a poprosila nás o rýchlu, účinnú pomoc, lebo ten koberec pre ňu veľa znamená.

 

 

Keď sme sa potom po prvý raz na jej koberec bližšie pozreli…

Keď sme sa potom po prvý raz na jej koberec bližšie pozreli, bolo nesporné, že pani je s jeho vzhľadom oprávnene sklamaná. Príčinou tých nepekných fľakov a škvŕn na jej koberci boli už popisované technologické obmedzenia extrakčnej metódy, čo nás vlastne ani neprekvapilo. Inú otázku predstavovali menšie, mastné a tmavé fľaky, ktorých síce nebolo veľa, no držali na koberci ako pribité a vzbudzovali neistotu.

Naša unavená zákazníčka sedela na stoličke a očami, skrytými za okuliarmi, pátrala po našej odpovedi. Myslím, že to všetko dáme do vzorného poriadku. Zhruba tak do hodinky by sme mali byť s tým hotoví, milá pani. Stará dáma trochu pookriala. Odporučil som jej, nech aj so psami ostane radšej kuchyni alebo si vyjde na prechádzku.

O pár minút sa tak dvere bytu ticho zatvorili a my sme sa mohli osamote pustiť do práce. Tento model spolupráce s klientom, keď ostávame v byte sami, je pre A SERVIS LIPKA už bežnou rutinou, a tak tomu bolo i teraz. Spoliehali sme na seba, stroje a chémiu, takže do hodiny sme mali fajront a začali sa baliť. To už bola doma i naša domáca pani.
ČISTENIE, PRANIE-KOBERCOV

 

Už z predsiene nás začala chváliť…

Už z predsiene nás začala chváliť a z jej hlasu sa dala vycítiť obrovská uľava, takmer radosť. Koberec vyzeral naozaj dobre. Jeho decentné farby a orientálne vzory boli odrazu svieže, príťažlivé a po fľakoch, či mastných škvrnách už nebolo ani pamiatky. Pani skoro žiarila šťastím. Dala nám najavo, že si tak krásne a vzorne vyčistený koberec vo svojej obývačke už dlhé roky nepamätá. Nezastieram, aj my sme boli spokojní a cítili sa príjemne.

Keď už bolo hotovo a chystali sme sa odísť, pani nás prekvapila otázkou, či ešte platí, že A SERVIS LIPKA umýva a čistí aj okná. Syn jej to vraj počas rozhovoru naznačil, a takmer ju prinútil, aby si túto službu u nás objednala. Obratom jej to zaplatí a spolu s kobercom tak bude dôvod na dvojnásobnú radosť.

Ostali sme z novej situácie milo prekvapení a potešení. Prirodzene, že okná sú našou ďalšou položkou v upratovacích službách. Úprimne radi vašu objednávku príjmame. A po návrate ku nám do firmy sa vám ozveme, kedy s môžeme do okien pustiť. Myslím, že táto zákazka ani lepšie dopadnúť nemohla.

Kobercu i jeho majiteľke sme načas vrátili stratenú farbu do tváre, popritom opravili nekvalitnú prácu iných a prisľúbili aj ďalšiu pomoc, tentoraz s oknami. Aj toto sú dôvody, prečo ma – aj po niekoľkých rokoch – táto práca stále baví. Firma A SERVIS LIPKA skrátka zákazníkovi dokáže ponúknuť oveľa viac, ako len obsah slova – upratať.

ČISTENIE, PRANIE-KOBERCOV ČISTENIE, PRANIE-KOBERCOV